Będzie pomnik Niezłomnych

To już pewne. Na Górze Cyranowskiej stanie pomnik poświęcony mieleckim Żołnierzom Niezłomnym. Obecnie trwa kompletowanie komitetu honorowego na rzecz tego przedsięwzięcia. Przygotowywany jest również stosowny projekt uchwały Rady Miejskiej.

– Naszą inicjatywę popiera wiele osób w Mielcu – mówi Romuald Rzeszutek ze stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”. – Mam nadzieję, że pomocy nie odmówią nam również władze miasta. Będziemy także prowadzić zbiórki społeczne, bo jako stowarzyszenie mamy takie możliwości. Liczymy na gorące serca mielczan. Jestem przekonany, że nam się uda – zaznacza.

Forma monumentu nie jest jeszcze znana. – Marzy mi się, że przedstawiał on trzy postaci: Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Aleksandra Rusina „Rusala” i Wojciecha Lisa „Mściciela”. Nad nimi górowałby orzeł – mówi Rzeszutek. – Spotkałem się też z innymi propozycjami: np. Tadeusz Płużański widziałby Witolda Pileckiego. Bez względu na formę pomnika zależy mi, żeby znalazły się na nim nazwiska wszystkich Niezłomnych z regionu. Konkurs na projekt najprawdopodobniej rozpiszemy w mieleckich szkołach. Bardzo chciałbym, żaby obiekt ten został odsłonięty już 1 marca 2017 r., czyli w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
O Mielec Lokalnie 3110 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

2 Komentarze

  1. OSTRZEŻENIE – Tropem Lis „Mściciel” czy farsa ?
    29.02.2020 OSTRZEGAM, Lis twarzą gangu czyścicieli kamienic, bojówka – grupa paramilitarna zajmująca na lewych kwitach nasze nieruchomości zrabowane na mocy zaboru austriackiego, szaber i współczesne ksywy, mnoga tożsamość. Bojówka nawiązuje sentymentalnie do sanacyjnej mafii międzywojnia, chociaż współcześni gangsterzy korzenie wywodzą z szeregów powojennej esbecji, żydo-komuna. Metoda zastraszania, nękania, pobicia, gaz cyklon-b, podobno z Draslovka, Czechy pod nazwą uragan-d, mowa też o cyklon-b, starych zapasach obozów zagłady, obecnie używany w deratyzacji młynów i magazynów spożywczych. Odniesienia patriotyczne to ściema, a demonstracyjna groźba wtargnięcia siłą dnia 01.03.2020 do posesji 18 przy corso Obrońców Pokoju zostały zgłoszone właściwym służbom porządkowym. Niedziela 01 marzec 2020 dniem przemocy „żołnierzy wyklętych”, czy o to chodziło władzom miasta (?)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.