„Akcja Biesiadka” – uratować miejsce pamięci [ZDJĘCIA]

"Akcja Biesiadka" - razem uratujmy miejsce pamięci

Mieleccy patrioci zbierają pieniądze na uratowanie miejsca pamięci przy drodze w stronę Kolbuszowej, na terenie nieistniejącej wsi Biesiadka.

„Akcja Biesiadka” to inicjatywa mająca na celu zbiórkę pieniędzy na renowację krzyża, kamienia i tablicy, które upamiętniają tragiczną śmierć dwóch młodych żołnierzy Armii Krajowej z Cmolasu.
Akcja „Biesiadka”

Obaj polegli w potyczce z Niemcami 4 maja 1944 roku. Są to: por. Józef Micek „Gustaw”, dowódca placówki w Cmolasie, oraz kpr. Józef Zięba „Topola”.

"Akcja Biesiadka" - razem uratujmy miejsce pamięci

Za zebrane środki aktywiści ze stowarzyszenia Patriotyczny Mielec zamierzają:

  • wymienić drewniany krzyż na nowy (z zachowaniem oryginalnej formy),
  • odnowić kamień, na którym jest się tablica,
  • uporządkować okolice miejsca pamięci (odnowić kostkę chodnikową).

Hołd bohaterom

Aby to wszystko zrobić, trzeba jednak kupić lub wynająć narzędzia i usługi niezbędne do wykonania prac. Zbiórka na ten cel prowadzona jest w internecie pod tym adresem.  Skąd inicjatywa?

– Uważamy, że to nasz obowiązek. Chcemy upamiętnić poległych żołnierzy Armii Krajowej. Tablica pamiątkowa i krzyż, ustawiony staraniami kombatantów, są w złym stanie technicznym i wymagają wymiany na nowe. Brak działań może spowodować całkowite zniszczenie miejsca pamięci. Liczymy na wsparcie mieszkańców naszego regionu. Sądzimy, że razem jesteśmy w stanie odnowić to miejsce pamięci i w ten sposób oddać hołd naszym bohaterom – czytamy na Facebooku Patriotycznego Mielca.
Dotychczas udało się uzbierać 44 procent potrzebnej kwoty. Za te środki można już zamówić nowy krzyż. W dalszymi ciągu potrzebne są środki na zakup:

  • farb do odnowienia metalowych elementów,
  • odpowiednich środków czyszczących,
  • potrzebnych do prac narzędzi,
  • wynajęcie agregatu prądotwórczego.

"Akcja Biesiadka" - razem uratujmy miejsce pamięci
"Akcja Biesiadka" - razem uratujmy miejsce pamięci
Zdjęcia: Patriotyczny Mielec

 
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.