Aleksander Rusin – partyzant, który nie dał sie zabić
107 lat temu urodził się Aleksander Rusin "Olek"

Płk Aleksander Rusin to legendarny Żołnierz Niezłomny, który pod jako „Olek” i „Rusal” walczył z okupantami w rejonie mieleckim i nie tylko. Jako jeden z nielicznych nie dał sie zabić.

Urodził się w 1914 roku w miejscowości Dobrynin (dziś teren gminy Przecław) w rodzinie chłopskiej. W wojnie obronnej 1939 r. był plutonowym w 24 Pułku Artylerii Lekkiej w Jarosławiu. Podczas okupacji walczył z niemieckim okupantem w konspiracji.
Dowodził oddziałem partyzanckim Armii Krajowej. Po wkroczeniu Sowietów dalej walczył o niepodległość Polski. W latach 1945-47 był dowódcą oddziału samoobrony AK i WiN (Wolność i Niezawisłość).

Do 1956 roku był ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa. Ukrywał się. Cudem przeżył.

Został odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Wojennym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Doczekał wolnej Polski. Zmarł 17 czerwca 2008 roku.
Portal Mielec Lokalnie powstał w lutym 2016. Naszym celem jest informowanie mieszkańców powiatu mieleckiego, czyli gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.