Zamkną żłobki, przedszkola i zakłady fryzjerskie

W mieleckich żłobkach zarabia się najniższą krajową

Rząd ogłosił dziś nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmiany będą obowiązywać od soboty (27.03). Lockdown dotknie między innymi: żłobki, przedszkola, kościoły i zakłady fryzjerskie.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś (25.03), że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii koronawirusa od ponad roku.

„Granica wydolności”

Szef rządu wskazał, że napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Zaznaczył, że zarejestrowano dziś najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysiące osób. Dodał, że w tej chwili zajętych jest ponad 70 procent łóżek, zajętych jest również 2/3 respiratorów.

– Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli. W związku z tym musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza.

– Ograniczenie mobilności w naszym kraju i swobód gospodarczych jest konieczne; musimy zaostrzać te rygory – przekonywał premier, apelując przy tym do Polaków, żeby święta wielkanocne spędzili w gronie najbliższej rodziny.

Żłobki i przedszkola

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola. Opieka pozostanie wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków.
Działalność obiektów sportowych ogranicza się wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Nie skorzystamy ze sklepów wielkopowierzchniowych – meblowych i budowlanych – powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. Lockdown czeka też salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.

W obiektach kultu religijnego obowiązywał będzie limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m.

W placówkach handlowych, targach i na poczcie: 1 osoba na 15 m. kw. (sklepy do 100 m. kw.) i 1 osoba na 20 m. kw. (w sklepach powyżej 100 m. kw.).

Lockdown bez zmian

Pozostałe ograniczenia zostają utrzymane. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i średnich, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
Obiekty hotelowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte (z wyjątkiem robotniczych, a także dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Nieczynne są również teatry, kina, muzea i galerie sztuki, siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.