Wizyt duszpasterskich w tym roku nie będzie

Wizyt duszpasterskich w tym roku nie będzie

Wizyty duszpasterskie, czyli popularne kolędy w powiecie mieleckim zostaną odwołane. Powód? Epidemia COVID-19. Księża zachęcają do odprawienia liturgii rodzinnych w domach.

W czwartek (03.12) ks. Andrzej Jeż, biskup Diecezji Tarnowskiej przesłał do parafii instrukcje, z których wynika, że wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie w tym roku nie będzie. Zalecenia o tej samej treści wydała również Diecezja Sandomierska. Należą do niej pozostałe parafie powiatu mieleckiego (gminy Padew Narodowa i Tuszów Narodowy).

Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, w kościołach Diecezji Tarnowskiej organizowane będą msze św. dla rodzin z kolejnych rejonów parafii. Będą one odprawiane w intencji zaproszonych rodzin, a ich członkowie będą zachęcani do zaangażowania się w posługę liturgiczną.

Nie zabraknie także obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przyniosą z sobą do kościoła. Każda z rodzin otrzyma broszurę kolędową z nabożeństwami.
List ks. bp. Andrzeja Jeża

WIZYTA DUSZPASTERSKA

  1. W tym roku rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
  2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
  3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
  4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
  5. W tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej. Wskazane jest więc wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
  6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu z kościoła).
  7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
  8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.
Wizyt duszpasterskich w tym roku nie będzie
Ks. Andrzej Jeż, biskup Diecezji Tarnowskiej.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.