To już przesądzone – Witold Pilecki będzie miał rondo w Mielcu

Jeden z najbardziej znanych Żołnierzy Niezłomnym, określany mianem Świętego Polskiego Patriotyzmu – pułkownik Witold Pilecki będzie miał swoje miejsce w Mielcu! Jego imię będzie nosiło nowo powstałe rondo na skrzyżowaniu ulic Zygmuntowskiej i Powstańców Warszawy.

Projekt uchwały w tej sprawie przygotował Romuald Rzeszutek, jeden z liderów Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, a złożył na biurku przewodniczącego Rady Miasta, Mariana Kokoszki – Mariusz Ryniewicz, szef klubu radnych PiS. – Jestem przekonany, że Rada Miasta przyjmie proponowaną uchwałę. Być może stanie się tak już na najbliższej sesji rady, która jest planowana na 23 czerwca – napisał dziś (30.05) na Facebooku Mariusz Ryniewicz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Uznany za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu, z którego udało mu się uciec trzy lata później. Jako więzień nr 4859 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz-Birkenau (tzw. raporty Pileckiego). „W podzięce” polskojęzyczni komuniści skazali go na śmierć. Zabito go w 1948 r. w warszawskim wiezieniu najprawdopodobniej katyńskim strzałem w tył głowy. Do tej pory nie udało się odnaleźć jego doczesnych szczątków.
O Mielec Lokalnie 3107 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.