Przed nami ostatnie dni mieleckiej tężni solankowej

Tężnia solankowa już do dyspozycji mielczan [ZDJĘCIA]

Pod koniec tego miesiąca rozpoczną się prace konserwatorskie przy tężni solankowej na osiedlu Lotników. Pozostało więc niewiele czasu na skorzystanie z walorów zdrowotnych obiektu. Jego ponowne uruchomienie nastąpi dopiero wiosną.

Tężnia o strukturze szkieletowej drewnianej powstała w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała około 600 tysięcy zł.
Obiekt składa się z dwóch modułów o wymiarach 6 x 4 m każdy. Około 1/3 szerokości modułu stanowi wypełnienie z tarniny po której spływa solanka.

Rozbite na gałązkach tarniny krople solanki, przy znacznym udziale wiatru i słońca wytwarzają bogaty w mikroelementy i pierwiastki aerozol solny. Zawiera on jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.

Przebywanie w bliskości tężni solankowej może pomagać w leczeniu wielu chorób, w tym: nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli oraz zatok, astmy czy niedoczynności tarczycy.
Tężnię objęto monitoringiem miejskim. Czas funkcjonowania  obiektu jest dostosowany do potrzeb mieszkańców. Odbywa się to zazwyczaj w godzinach 9-23. W lecie ten czas był wydłużony.
O Mielec Lokalnie 3113 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.