Na polu ornym w Żarówce znaleziono granat moździerzowy z czasów II wojny światowej

Niewybuch przy ujścia kanału rzochowskiego

W Żarówce, w gminie Radomyśl Wielki, podczas wykonywania prac ziemnych, znaleziono granat moździerzowy. Wezwani policjanci przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne, zabezpieczyli teren i powiadomili ekipę saperów.

Granat moździerzowy znaleziono w poniedziałek (18.09) w Żarówce. Tego też dnia, przed godziną 15 o znalezisku powiadomiono dyżurnego komendy policji w Mielcu.
Zgłaszający oświadczył, że wykonując prace ziemne na polu ornym, natknął się na przedmiot, który przypomina niewybuch.

Na miejsce przybył patrol mundurowych z komisariatu w Radomyślu Wielkim, który potwierdził zgłoszenie. Policyjny pirotechnik przeprowadził rozpoznanie.

Ustalenia wykazały, że niewybuch, to granat moździerzowy kaliber 82 mm, o długości 40 cm, pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Wezwani saperzy z 21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie sprawdzili teren i usunęli niewybuch.

Policjanci podkreślają, ze niewybuchy z czasów II wojny światowej, mimo że tyle lat znajdowały się pod ziemią, w dalszym ciągu są niebezpieczne. Często są skorodowane i stanowią śmiertelne zagrożenie.
– W związku z tym apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, czy przenosić w inne miejsce. W przypadku znalezienia niewybuch, należy powiadomić policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych – przekazują mundurowi.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.