„Piękna lekcja patriotyzmu” – TVP o mieleckich uroczystościach [FILM]

W poniedziałkowych (01.08) Aktualnościach TVP Rzeszów można było obejrzeć relację z Mielca, z uroczystości nadaniu rondu przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Zygmuntowskiej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z materiału dowiadujemy się przede wszystkim kim był patron mieleckiego ronda, i dlaczego zasługuje na upamiętnianie.

– „Pilecki to przede wszystkim symbol odwagi. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor raportów o Holokauście – słyszymy w relacji z mieleckich uroczystości. –  Dobrowolnie zgłosił się do obozu Auschwitz, tam miał zdobyć informacje na temat zbrodni hitlerowskich. Po trzech latach uciekł z obozu, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Historycy zaliczają go do jednego z najodważniejszych ludzi oporu w czasie II Wojny Światowej. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB i w 1948 roku skazany na karę śmierci.”

Dziennikarz TVP Rzeszów podkreślił, że rondo im. Pileckiego to inicjatywa mieleckich radnych, a uroczystemu odsłonięciu towarzyszył Tadeusz Płużański, autor biografii legendarnego rotmistrza, który był dowódcą jego ojca i razem z nim trafił do komunistycznego więzienia. – To optymistyczne, radosne święto patriotyzmu. Rotmistrz Pilecki zasłużył na upamiętnienie go w ten sposób. Jeśli coś takiego dzieje się w Mielcu, to należy się tylko cieszyć. To piękna lekcja patriotyzmu – mówił Płużański na antenie telewizji regionalnej.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.