Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa

Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa

Zmarł Bogusław Działowski, ostatni żyjący syn Stanisława Działowskiego, legendarnego konstruktora samolotów i pilota. Miał 92. lata.

Bogusław Działowski urodził się 12 lipca 1929 roku w Krakowie. Ukończył Szkołę Przyzakładową Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, a następnie kurs pilota szybowcowego w Bodzowie.

W latach 1946-1952 pracował w PZL jako mechanik samolotowy, najpierw przy remontach samolotów powojennych, a następnie przy produkcji myśliwskiego samolotu odrzutowego MiG-15.
W 1952 r. został powołany do zasadniczej służby wojskowej i skierowany do pracy w szczególnie niebezpiecznych warunkach w kopalniach.

Po powrocie z wojska ze względów politycznych nie przyjęto go do pracy w WSK. Ówczesnej władzy nie podobało się, że jego ojciec – Stanisław przed 1939 rokiem był konstruktorem samolotów, a w czasie II wojny światowej pilotem w Anglii.

Bogusław pracował najpierw w Hucie Stalowa Wola – filia w Mielcu jako mechanik samochodowy, a następnie na tym samym stanowisku w piekarni „Społem”. W 1968 r. wrócił do pracy w WSK Mielec. W 1981 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę z powodu złego stanu zdrowia.

Uczestniczy w uroczystościach związanych z historią lotnictwa. Prowadzi dokumentację rodziny Działowskich. Wyróżniony Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1989 i Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Zmarł w poniedziałek (19.04) w wieku 92. lat.

– Dotarła do nas smutna informacja. Zmarł ostatni syn Stanisława Działowskiego, jednego z naszych patronów – Bogusław Działowski. Jeszcze nie dawno liczyliśmy, że uda się zaprosić pana Bogusława na obchody 75 lecia naszej organizacji. Los zdecydował inaczej. Wyrazy współczucia dla całej rodziny, bliskich i przyjaciół śp. Bogusława od całej naszej społeczności – przekazał dziś Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich.
Pogrzeb Bogusława Działowskiego odbędzie się w piątek (23.04). Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godzinie 13 w kościele Św. Ducha. Po nabożeństwie jego ciało spocznie na Cmentarzu Komunalnym.

Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.