Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa
Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa

Zmarł Bogusław Działowski, ostatni żyjący syn Stanisława Działowskiego, legendarnego konstruktora samolotów i pilota. Miał 92. lata.

Bogusław Działowski urodził się 12 lipca 1929 roku w Krakowie. Ukończył Szkołę Przyzakładową Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, a następnie kurs pilota szybowcowego w Bodzowie.

W latach 1946-1952 pracował w PZL jako mechanik samolotowy, najpierw przy remontach samolotów powojennych, a następnie przy produkcji myśliwskiego samolotu odrzutowego MiG-15.
W 1952 r. został powołany do zasadniczej służby wojskowej i skierowany do pracy w szczególnie niebezpiecznych warunkach w kopalniach.

Po powrocie z wojska ze względów politycznych nie przyjęto go do pracy w WSK. Ówczesnej władzy nie podobało się, że jego ojciec – Stanisław przed 1939 rokiem był konstruktorem samolotów, a w czasie II wojny światowej pilotem w Anglii.

Bogusław pracował najpierw w Hucie Stalowa Wola – filia w Mielcu jako mechanik samochodowy, a następnie na tym samym stanowisku w piekarni „Społem”. W 1968 r. wrócił do pracy w WSK Mielec. W 1981 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę z powodu złego stanu zdrowia.

Uczestniczy w uroczystościach związanych z historią lotnictwa. Prowadzi dokumentację rodziny Działowskich. Wyróżniony Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1989 i Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Zmarł w poniedziałek (19.04) w wieku 92. lat.

– Dotarła do nas smutna informacja. Zmarł ostatni syn Stanisława Działowskiego, jednego z naszych patronów – Bogusław Działowski. Jeszcze nie dawno liczyliśmy, że uda się zaprosić pana Bogusława na obchody 75 lecia naszej organizacji. Los zdecydował inaczej. Wyrazy współczucia dla całej rodziny, bliskich i przyjaciół śp. Bogusława od całej naszej społeczności – przekazał dziś Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich.
Pogrzeb Bogusława Działowskiego odbędzie się w piątek (23.04). Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godzinie 13 w kościele Św. Ducha. Po nabożeństwie jego ciało spocznie na Cmentarzu Komunalnym.

Nie żyje Bogusław Działowski, syn legendy lotnictwa
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.