Nasza lipa walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku
Lipa św. Jana Nepomucena piątym drzewem Europy

Lipa Świętego Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, w gminie Radomyśl Wielki, walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. O tym, czy wygra zdecydują internauci. Jak do tej pory lipa uzyskała już ponad 10 tysięcy głosów i plasuje się w czołówce.

Przepustkę do międzynarodowego konkursu Lipie Św. Jana Nepomucena dało uzyskanie przez nią tytułu Drzewa Roku 2020 roku. Nie byłoby tego, gdyby nie mobilizacja mieszkańców. Dzięki temu lipa z malutkiej Dulczy Wielkiej uzyskało aż 15 346 głosów.
Jak głosować?

Teraz lipa z Dulczy Wielkiej reprezentuje bowiem Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Głosowanie odbywa się od poniedziałku (01.02.) na stronie internetowej, www.treeoftheyear.org, i potrwa ponad trzy tygodnie.

Spośród drzew z 13 krajów wygra to, które zyska największe poparcie internautów. Oddając swój głos należy pamiętać o jego potwierdzeniu poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, jaki otrzymamy w odpowiedzi na naszym e-mailu.

Natchnienie dla artystów

Lipa św. Jana Nepomucena to samotnie rosnące od 150-170 lat na skraju pól drzewo.

Swoje imię otrzymało od patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi.

W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem. Posadzono ją, aby mogła dawać cień okolicznym rolnikom.
Korona drzewa zacienia około 400 metrów kwadratowych powierzchni, a więc można pod nią organizować duże wesele. Lipa od lat stanowi natchnienie dla (nie tylko) lokalnych artystów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.