Nasza lipa walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Lipa św. Jana Nepomucena piątym drzewem Europy

Lipa Świętego Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, w gminie Radomyśl Wielki, walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. O tym, czy wygra zdecydują internauci. Jak do tej pory lipa uzyskała już ponad 10 tysięcy głosów i plasuje się w czołówce.

Przepustkę do międzynarodowego konkursu Lipie Św. Jana Nepomucena dało uzyskanie przez nią tytułu Drzewa Roku 2020 roku. Nie byłoby tego, gdyby nie mobilizacja mieszkańców. Dzięki temu lipa z malutkiej Dulczy Wielkiej uzyskało aż 15 346 głosów.
Jak głosować?

Teraz lipa z Dulczy Wielkiej reprezentuje bowiem Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Głosowanie odbywa się od poniedziałku (01.02.) na stronie internetowej, www.treeoftheyear.org, i potrwa ponad trzy tygodnie.

Spośród drzew z 13 krajów wygra to, które zyska największe poparcie internautów. Oddając swój głos należy pamiętać o jego potwierdzeniu poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, jaki otrzymamy w odpowiedzi na naszym e-mailu.

Natchnienie dla artystów

Lipa św. Jana Nepomucena to samotnie rosnące od 150-170 lat na skraju pól drzewo.

Swoje imię otrzymało od patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi.

W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem. Posadzono ją, aby mogła dawać cień okolicznym rolnikom.
Korona drzewa zacienia około 400 metrów kwadratowych powierzchni, a więc można pod nią organizować duże wesele. Lipa od lat stanowi natchnienie dla (nie tylko) lokalnych artystów.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.