MIELEC. Trawniki parkowe i łąka kwietna na byłym wysypisku [ZDJĘCIA]

Od kilku miesięcy na terenie dawnego wysypiska śmieci i przyległych do niego lasów na Smoczce powstają tereny rekreacyjne. Wykonano już trawniki z siewu o powierzchni 11,4 arów, a na terenie płaskim wokół czaszy dawnego wysypiska pojawiła się łąka kwietna.

Zadaniem firmy, która wygrała przetarg, było przygotowaniu gruntu polegającym na: uporządkowaniu całej powierzchni przez przekopanie gruntu i usunięciu korzeni, kłączy chwastów pozostałych po usuniętych drzewach, krzewach, zlikwidowanie chwastów metodą chemiczną oraz ręczną, a także wykonanie odwodnienia, dowóz i rozplantowanie ziemi urodzajnej, niwelacja terenu; oraz wysiew łąki kwietnej i trawników, a także prace pielęgnacyjne powstałych terenów zielonych.

Wykonawca dołożył wielu starań by osiągnąć jednolitą powierzchnię trawników, natomiast na pełny rozkwit świeżo zawiązanej łąki kwietnej trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

Wysypisko na Smoczce zostało wyłączone z użytkowania w 1997 r. Jego rekultywację zakończono osiem lat później. Teren nawieziono dwumetrową warstwą ziemi, na której wykonano wysiew roślin pionierskich, które bardzo szybko porastają glebę. Następnie zapadła decyzja o budowie tam parku.

Powstał projekt ogrodu sensorycznego, czyli takiego, który mocno wpływa na zmysły wzroku, dotyku, węchu i słuchu. Koszt zadania oszacowano na blisko cztery miliony złotych. Dwa lata temu miasto otrzymało na ten cel 85 procent dofinansowania unijnego. Inwestycję podzielono na kilka etapów.
Fot. UM Mielec
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.