Mielczanie masowo zgłaszają oszustwa „na wnuczka”

Oszuści wykorzystują tragedię na Ukrainie

Dziś od rana mielecka policja przyjmuje liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące prób oszustw metodą „na wnuczka”. Na szczęście, jak na razie, nikt nie stracił swoich pieniędzy.

Mimo apeli, akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający metodą na tzw. „ na wnuczka” lub „na policjanta”, wciąż wyłudzają pieniądze od bezbronnych, starszych osób
Mundurowi więc po raz kolejny apelują o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Ważne jest tu też zachowanie rozsądku podczas rozmowy z oszustem.

Bo scenariusz jest ten sam. Sprawca, by uwiarygodnić przekazywane informacje przyszłym ofiarom, często podszywa się pod osoby godne zaufania.

Dzwoni do swojej ofiary na telefon stacjonarny, przedstawiając się jako policjant, informuje np., że członek rodziny miał wypadek. I aby uniknąć odpowiedzialności karnej, rodzina musi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępca przekazuje dokładne instrukcje dalszego postępowania…
Finalnie doprowadzając do oszustwa, w którym ofiary tracą niejednokrotnie oszczędności całego życia.

Jeśli ktoś dzwoniąc do nas przedstawia się za policjanta czy prokuratora, to pamiętajmy, że:

organy ścigania nigdy:

  • nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie,
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie,
  • nie proszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.
W razie wątpliwości zawsze można zadzwonić na numer dyżurnego policji 47 82 273 10 lub 112.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.