Ks. kanonik Franciszek Hanek skończył sto lat [ZDJĘCIA]

Ks. kanonik Franciszek Hanek skończył sto lat [ZDJĘCIA]

Dziś (23.07) sto lat skończył ks. kanonik Franciszek Hanek. To obecnie najstarszy kapłan archidiecezji wrocławskiej, który emeryturę spędza w swoim rodzinnym Mielcu.

Ks. Franciszek Hanek urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu, jako syn Stanisława i Julii z domu Krużel. Jest absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.
Maturę zdał w 1945 r. Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1951-53 pracował jako wikary w Bolesławcu Śląskim, a następnie we Wrocławiu. Od 1953 r., już jako proboszcz, pracował w parafiach w: Szewcach (3 lata), Łosiowie (15 lat) i Kostomłotach (25 lat). Przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych, wyremontowania 13 kościołów i jednej kaplicy.

Ks. Franciszek Hanek był ojcem duchownym. Pisał artykuły do lokalnych pism kościelnych. Otrzymał godność kanonika. W 1996 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do rodzinnego Mielca.
Jest obecnie rezydentem w parafii św. Mateusza w Mielcu. Dziś obchodził setne urodziny. Z tej okazji  odwiedzili go prezydent Jacek Wiśniewski i przewodniczący Rady Miejskiej, Bogdan Bieniek.

– Odwiedziliśmy dziś dostojnego jubilata, przekazując mu życzenia dwustu lat. Możemy tylko pozazdrościć świetnej kondycji i pogody ducha księdza kanonika, któremu życzyliśmy przede wszystkim zdrowia i doczekania kolejnych jubileuszy – przekazuje prezydent.

W spotkaniu uczestniczył także ks. prałat Stanisław Jurek, były długoletni proboszcz najstarszej mieleckiej parafii, który także spędza emeryturę nad Wisłoką.

Ks. kanonik Franciszek Hanek skończył sto lat [ZDJĘCIA]

Ks. kanonik Franciszek Hanek skończył sto lat [ZDJĘCIA]
Dostojny jubilat, ks. kanonik Franciszek Hanek w towarzystwie władz miejskich. Zdjęcia: UM Mielec
O Mielec Lokalnie 3113 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.