KORONAWIRUS. Od soboty rząd zaostrza restrykcje. Sprawdź, co się zmieni

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem rząd zaostrza restrykcje w „strefie czerwonej”, którą od dwóch tygodni objęty jest również powiat mielecki.
Decyzję o zwiększeniu obostrzeń i objęciu kolejnych powiatów „czerwoną strefą”, na dzisiejszej (15.10) konferencji ogłosił premier Mateusz Morawiecki (na zdjęciu). Tłumaczył on, że obecna sytuacja epidemiologiczna różni się znacznie od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu.

Dziś wirus nie wybucha w ogniskach, dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniany. Musimy przerwać to za wszelką cenę. Skala pandemii zależeć będzie od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych nakazów, zakazów i zaleceń. I to jest to światełko w tunelu – powiedział premier Morawiecki.

Wciskamy hamulec z całej siły. Jest to konieczne, żeby obronić wydolność naszego lecznictwa – zaznaczył minister zdrowia, Adam Niedzielski,wskazując na czwartkowa rekordową liczbę zakażeń.
Czerwona strefa

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę
  • zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kwadratowych
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)
  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • w wydarzeniach kulturalnych maks. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Wszystkie powyższe restrykcje wchodzą w życie w sobotę (17.10). Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od poniedziałku (19.10).
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.