Inspektorzy GIOŚ sprawdzają, czy Kronospan truje mielczan [FILM]

Trwa niezapowiedziana kontrola emisji zanieczyszczeń w mieleckiej fabryce Kronospan, które wykonano pod nadzorem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. To już trzecia tego typu akcja w firmie, która produkuje płyty meblowe, drewnopochodne panele i kleje. Ale pierwsza na tak dużą skalę. Pomiary na terenie fabryki i w jej okolicach od wtorku (29.11) do piątku (02.12) prowadzą specjaliści z Wojewódzkiej i Głównej Inspekcja Ochrony Środowiska.

Praca inspektorów polega m.in. na sprawdzaniu zgodności prowadzonej działalności gospodarczej z pozwoleniem, które Kronospan posiada. – Tutaj będziemy badać gospodarkę odpadami, pobierać próbki dotyczące skarżenia również gleby – mówił na antenie TVP Rzeszów Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Kronospan zapewnia, że będzie współpracować z kontrolerami. I przypomina, że żadne z poprzednich ekspertyz nie pokazały przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Wyniki kontroli będą znane prawdopodobnie w połowie tego miesiąca.
Akcję skomentował europoseł PiS, Tomasz Poręba: – Bardzo się cieszę, że w związku z moimi ustaleniami podjętymi w Ministerstwie Środowiska z wiceministrem Pawłem Sałkiem GIOŚ rozpoczął niezapowiedzianą kontrolę firmy Kronospan w Mielcu. Problem zanieczyszczenia powietrza jest już zbyt długo uciążliwy dla mieszkańców, dlatego liczę na to, iż kontrola przedstawi realny obraz stanu zanieczyszczenia powietrza w Mielcu i stanie się podstawą do konkretnych działań zmierzających do jego ograniczenia – oświadczył Poręba.
Kontrola GIOŚ ma związek ze skargami mieszkańców za kopcące kominy Kronospanu. Mielczanie twierdzą, że firma ta emituje pyły, dwutlenek siarki i azotu, formaldehyd, czad, itd., co wpływa na wzrost liczby zachorowań na raka, a dzieci rodzą się z autyzmem. Wiele do myślenia dają wyniki niezapowiedzianych badań, jakie w fabryce wykonano na zlecenie Urzędu Miasta. Kontrola ta stwierdziła przekroczenie norm emisji zanieczyszczeń na emitorze suszarni linii do produkcji płyty wiórowej. Potwierdził to drugi pomiar.
O Mielec Lokalnie 3113 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.