Inspektorzy GIOŚ sprawdzają, czy Kronospan truje mielczan [FILM]
Trwa niezapowiedziana kontrola emisji zanieczyszczeń w mieleckiej fabryce Kronospan, które wykonano pod nadzorem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. To już trzecia tego typu akcja w firmie, która produkuje płyty meblowe, drewnopochodne panele i kleje. Ale pierwsza na tak dużą skalę. Pomiary na terenie fabryki i w jej okolicach od wtorku (29.11) do piątku (02.12) prowadzą specjaliści z Wojewódzkiej i Głównej Inspekcja Ochrony Środowiska.

Praca inspektorów polega m.in. na sprawdzaniu zgodności prowadzonej działalności gospodarczej z pozwoleniem, które Kronospan posiada. – Tutaj będziemy badać gospodarkę odpadami, pobierać próbki dotyczące skarżenia również gleby – mówił na antenie TVP Rzeszów Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Kronospan zapewnia, że będzie współpracować z kontrolerami. I przypomina, że żadne z poprzednich ekspertyz nie pokazały przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Wyniki kontroli będą znane prawdopodobnie w połowie tego miesiąca.
Akcję skomentował europoseł PiS, Tomasz Poręba: – Bardzo się cieszę, że w związku z moimi ustaleniami podjętymi w Ministerstwie Środowiska z wiceministrem Pawłem Sałkiem GIOŚ rozpoczął niezapowiedzianą kontrolę firmy Kronospan w Mielcu. Problem zanieczyszczenia powietrza jest już zbyt długo uciążliwy dla mieszkańców, dlatego liczę na to, iż kontrola przedstawi realny obraz stanu zanieczyszczenia powietrza w Mielcu i stanie się podstawą do konkretnych działań zmierzających do jego ograniczenia – oświadczył Poręba.
Kontrola GIOŚ ma związek ze skargami mieszkańców za kopcące kominy Kronospanu. Mielczanie twierdzą, że firma ta emituje pyły, dwutlenek siarki i azotu, formaldehyd, czad, itd., co wpływa na wzrost liczby zachorowań na raka, a dzieci rodzą się z autyzmem. Wiele do myślenia dają wyniki niezapowiedzianych badań, jakie w fabryce wykonano na zlecenie Urzędu Miasta. Kontrola ta stwierdziła przekroczenie norm emisji zanieczyszczeń na emitorze suszarni linii do produkcji płyty wiórowej. Potwierdził to drugi pomiar.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.