Dwieście lat, Panie Kapitanie
Dziś (27.12) swoje 89. urodziny obchodzi kpt. Jerzy Dębicki – jeden z ostatnich żyjących mieleckich Żołnierzy Niezłomnych. – To przyjaciel naszej grupy, nasz największy autorytet wśród żyjących mielczan, prawdziwy bohater, który poświęcił całe swoje życie dla Polski i Mielca. Jednocześnie to bardzo skromna osoba – mówi Michał Kogut ze stowarzyszenia Patriotyczny Mielec.

Jerzy Dębicki jest rodowitym mielczaninem. Urodził się w tym mieście 27 grudnia 1929 r. Podczas okupacji hitlerowskiej uczył się w szkole powszechnej i na tajnych kompletach z zakresu przedmiotów zabronionych. W międzyczasie był harcerzem Szarych Szeregów Armii Krajowej w Mielcu. Po wkroczeniu sowietów w trakcie utrwalania przez nich komunizmu działał w Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej. W 1951 r. wraz z współtowarzyszami został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia za posiadanie broni oraz działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych.
W wolnej Polsce odznaczony m.in. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Oficerskim. Pełni funkcję prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu.

Dwieście lat, Panie Kapitanie!
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.