70 lat temu zabili „Zaporę”
Dziś (07.03) mija 70 lat,kiedy to po wielu miesiącach brutalnego śledztwa komuniści zamordowali mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zaporę”, legendarnego dowódcę oddziałów partyzanckich, które walczyły z niemieckim i sowieckim okupantem, również na terenie powiatów kolbuszowskiego i mieleckiego.

Egzekucję wykonano w warszawskim więzieniu. W chwili śmierci, mimo tego, że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa to: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”.
Jedną z najbardziej spektakularnych potyczek partyzantów z komunistami na naszym terenie była bitwa stoczona 8 sierpnia 1946 r. w Ostrowach Tuszowskich. Oddziały pod dowództwem majora „Zapory” wspomagane przez ludzi Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” pobiły Sowietów oraz funkcjonariuszy UB i MO.

Oto rekonstrukcja tej bitwy, która odbyła się 14 sierpnia 2016 roku na bulwarach nad Wisłoką w Mielcu. Udział w tym przedsięwzięciu wzięło kilkadziesiąt osób z całej Polski.
O Mielec Lokalnie 3117 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.