Rząd zakazał wstępu do lasów. Mieszkańcy są oburzeni

W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Dyrektywa ta wywołuje ogromne kontrowersje, także w Mielcu. Pod petycją o cofnięcia tego zakazu w ciągu zaledwie jednego dnia podpisało się aż 110 tysięcy osób.

Co to oznacza? Ano to, że od 3 do 11 kwietnia włącznie nie można przebywać na terenach leśnych. Parkingi, wiaty i miejsca na ognisko będą nieczynne. Zamknięto też wszystkie parki narodowe.
Jak Ministerstwo Środowiska tłumaczy tę kontrowersyjną decyzję? – Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe – czytamy w komunikacie resortu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

„Żądamy cofnięcia zakazu”

Zakaz korzystania z lasów oburzyło wielu mieszkańców. Pod petycją do Ministerstwa Środowiska o cofnięcie dyrektywy w ciągu  jednej doby podpisało się aż 110 tysięcy osób.

Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej – czytamy w petycji. – Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Kontakt z przyrodą jest konieczny do życia!
Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!

Petycja do Ministerstwa Środowiska o cofnięcie zakazu wstępu do lasu dostępna jest TUTAJ.
O Mielec Lokalnie 3116 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

1 Komentarz

  1. Zakaz jest słuszny. Gdyby cały Mielec lub część nawet niewielka zrobiła sobie wycieczki do lasu byłoby nieciekawie. To samo dotyczy Warszawy Krakowa i małych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.