Mieleckie lotnisko z jedynym w Polsce systemem AWOS

Wypadek na mieleckim lotnisku [ZDJĘCIE]

Lotnisko w Mielcu jako pierwsze w Polsce uruchomiło Zautomatyzowany System Pomiarów Meteorologicznych AWOS. Zapewnia on uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji o aktualnych warunkach pogodowych.

System AWOS kosztował 325 tysięcy złotych i funkcjonuje od piątku (03.12). Gromadzi on dane z rozmieszczonych w różnych częściach lotniska czujników, a następnie wyświetla je w postaci graficznej lub raportów alfanumerycznych.
Komunikaty wysyłane są w postaci krótkich komunikatów co 30 minut do aplikacji, które wspomagając pilota, lub bezpośrednio do urządzeń awioniki. W ten sposób piloci dostają rzetelne parametry pogodowe na pokłady maszyn.

Pracujący na wieży lotniska w Mielcu informatorzy otrzymują raporty na temat takich kwestii jak: ciśnienie, prędkość kierunek i porywy wiatru, widoczność, czy temperatura. Laser pozwala przenikać przez kilka warstw chmur pokazując ich podstawy i nagromadzenie opadów.

Lotnisko z pierwszym w Polsce systemem AWOS

Lotnisko z pierwszym w Polsce systemem AWOS

– Uruchomienie systemu wymagało wyszukania odpowiedniego partnera, który zaprojektował, zainstalował i wdrożył system na naszym lotnisku. Zadanie to zostało powierzone warszawskiej firmie Cleas Sky System, która przeprowadziła te etapy zgodnie z harmonogramem – mówi Łukasz Kalinka, prezes Zarządu Lotniska w Mielcu.
– Czujniki instalacji zamontowano w różnych częściach lotniska.  Wiązało się to z koniecznością wykonania nowych przyłączy elektrycznych oraz wybudowaniem kilku fundamentów pod maszty z czujnikami. Na potrzeby systemu zainstalowano pięć dodatkowych masztów, na których powieszone zostały czujniki i urządzenia zbierające dane meteorologiczne. Przeniesiono urządzenia, które mierzy wysokość podstawy chmur. Zainstalowano też te, które pokazują widzialność wzdłuż głównej drogi startowej.

To wszystko nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale również otwiera drogę do dalszego rozwoju lotniska. Od jakiegoś czasu pracujemy nad wdrożeniem systemu instrumentalnego podejścia GNNS, opartego o nawigację satelitarną – dodał.

Lotnisko z pierwszym w Polsce systemem AWOS
Zdjęcia: Urząd Miasta w Mielcu.

Główny celem inwestycji było podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych ponad dwudziestu pięciu tysięcy operacji lotniczych w ciągu roku. Dodatkowymi korzyściami będzie zwiększenie atrakcyjności lotniska i nowe możliwości.
System AWOS, to kolejna po oświetleniu pasa startowego i budowie stacji paliw inwestycja służąca rozwojowi lotniska w Mielcu i dostosowaniu go do najwyższych standardów lotnictwa cywilnego.
O Mielec Lokalnie 3115 artykułów
Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie informacji z terenu powiatu mieleckiego. W szczególności dotyczy to gmin: Mielec, Radomyśl Wielki, Przecław, Tuszów Narodowy, Padew Narodowa, Czermin, Borowa, Gawłuszowice i Wadowice Górne. Jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz e-mail: biuro@mieelclokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.